reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Dělat (si) radost - Doba je konzumní, jsme i my? Co nám vlastně dělá radost?

 

Seriál na Studenta.cz

Sport

Sport

Sportování patří k akademickému světu už od dob antického Řecka. Ve zdravém těle, zdravý duch:)

Všechny díly seriálu zde

Unikátní projekt stážisty UNICHANCE: startuje Frisbeer Cup 2014

05.2.2014 / Studentský život

Již tento víkend (8. – 9. února) se ve sportovní hale ZŠ Petřiny JIH odehraje otevřené mistrovství České republiky ve freestyle frisbee – Frisbeer Cup 2014. Krom toho, že se jedná o jeden ze světově největších turnajů v tomto netradičním sportu, mohlo by vás zaujmout, že jej pořádá jeden z našich UNICHANCE stážistů Jakub Koštel, který se freestyle frisbee věnuje již osmým rokem. Mimo to, že má Jakub turnaj organizačně pod palcem, bude zároveň obhajovat loňský titul mistra ČR. 

A o co se tedy jedná? Freestyle frisbee je jednou z několika disciplín s létajícím talířem (možná jste již slyšeli o týmovém Ultimate frisbee nebo stále populárnějším Disc-golfu) a z diváckého hlediska určitě tou nejzajímavější. Freestyle totiž spočívá v provádění technických a akrobatických triků s létajícím talířem. Hra vychází ze základního triku zvaného nail delay, tedy točení rotujícího disku na prstu. Roztočený talíř je pak možné podhazovat pod nohama, přeskakovat, vytahovat za zády, různě si ho nechat přejíždět po těle, ale třeba do něj i kopat jako do míče. Možnosti jsou neomezené, záleží pouze na hráčově kreativitě a fantazii, právě proto je to "freestyle". Cílem hry je spojovat jednotlivé prvky do různých kombinací a ty pak zakončovat efektivními trikovými chyty, ideálně po interakci s dalšími hráči. Na turnajích se soutěží v týmech dvojic a trojic, přičemž každý tým má 3 až 5 minut na předvedení co nejnašlapanější sestavy - tzv. rutiny. Podobně jako třeba v krasobruslení se pak hodnotí obtížnost, technické provedení a umělecký dojem. Zajímavostí však je, že ve freestylu nejsou žádní profesionální porotci, ale hráči hodnotí sami sebe navzájem. Soutěže se přesto vždy nesou v duchu fair play, a jelikož je to freestyle, na turnajích vládne maximálně uvolněná atmosféra a hráči se mezi sebou vzájemně povzbuzují místo toho, aby si konkurovali.


Nejinak tomu bude i na Frisbeer Cupu 2014, který si během své osmileté historie oblíbili hráči z celého světa. Již v roce 2010 se Frisbeer stal největším halovým turnajem na světě a letos svůj vlastní rekord pravděpodobně opět překoná.  Do Prahy se sjede více než 70 hráčů z deseti zemí světa a k vidění bude freestyle té nejvyšší možné úrovně. V nedělním finále, které začne krátce po poledni, se kromě aktuální jedničky, mladého Američana Jamese Wisemana, předvede ještě dalších 15 hráčů z první dvacítky světového žebříčku. K vidění však nebude pouze frisbee – v průběhu odpoledne se divákům předvedou také špičky dalších freestylových sportů. Bude to např. Honza Weber, osminásobný mistr světa ve footbagu nebo Vašek Kroutil , mistr Evropy v moderním yoyování. A jelikož se turnaj jmenuje FrisBEER, bude samozřejmě možné občerstvit se točeným pivem :)

 Ideální plán na neděli, co říkáte?


Podívejte se na video z minulého ročníku:


View on YouTube


Další info získáte zde:
Web turnaje

Text: Jakub Koštěl

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama